Szczęście – sekretem lepszej pracy

szczescie shawn achor

Wierzymy, że powinniśmy pracować, by być szczęśliwymi. Ale czy możemy to odwrócić?

Na tym wideo psycholog Shawn Achor w zabawny sposób argumentuje, że rzeczywiście szczęście pobudza produktywność.

Oto jak osiągamy szczęście

Przez 3 lata podróżowałem do 45-ciu różnych krajów, pracując ze szkołami i firmami w środku kryzysu finansowego. Odkryłem, że większość z nich używa następującej recepty na sukces: Jeśli będę pracować ciężej, osiągnę więcej. A jeśli osiągnę więcej, to będę szczęśliwszy. To podstawa menedżerskich i rodzicielskich wykładów, główny motyw naszych działań.

Problem w tym, że to recepta nieprawdziwa. Po pierwsze, kiedy mózg rejestruje sukces, automatycznie podnosimy sobie poprzeczkę. Masz dobre stopnie, musisz mieć lepsze, dostałeś się do świetnej szkoły, musisz iść do lepszej, masz dobrą pracę, szukasz lepszej, osiągnąłeś cel, podnosimy poprzeczkę. Szczęście leży po drugiej stronie sukcesu, a mózg tam nie dociera. Tak oto, jako społeczeństwo, zepchnęliśmy szczęście poza poznawczy horyzont. Wierząc, że trzeba coś osiągnąć, żeby być szczęśliwym.

Problem w tym, że mózg działa odwrotnie. Podnosząc poziom pozytywności, mózg korzysta z tak zwanej „przewagi szczęścia”. Zatem mózg z nastawieniem pozytywnym działa lepiej, niż z negatywnym, neutralnym lub zestresowanym. Inteligencja, twórczość i energia rosną. Wszystkie wyniki biznesowe się poprawiają. Wszystkie wyniki biznesowe się poprawiają. Mózg jest o 31% wydajniejszy w pozytywnym, niż negatywnym lub neutralnym nastroju, albo też w stresie. Będziesz 37% efektywniejszy w sprzedaży. Lekarze są 19% szybsi i dokładniejsi, w stawianiu trafnej diagnozy w pozytywnym nastroju niż w negatywnym, lub w stresie. Co oznacza, że możemy odwrócić formułę. Jeśli znajdziemy sposób na większą pozytywność, nasze mózgi będą pracowały efektywniej, zdolne przetwarzać więcej i szybciej.

Musimy zatem odwrócić znaną formułę, żeby zobaczyć co mózgi w rzeczywistości potrafią. Ponieważ dopamina, która jest uwalniana przy pozytywnych doświadczeniach, ma dwa działania. Sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, i uruchamia ośrodki uczenia się w mózgu, które pozwalają lepiej się adaptować do środowiska.

Odkryliśmy też, że można trenować mózg, żeby stawał się bardziej pozytywny. Zaledwie 2 minuty treningu dziennie przez 21 dni, mogą przestawić nasze mózgi, pozwalając aby działały bardziej optymistycznie i efektywnie. Zrobiliśmy ten eksperyment w każdej firmie, z którą pracowałem w ubiegłym roku, przekonując do opisania trzech nowych rzeczy, za które są wdzięczni codziennie przez 21 dni. Kończy się tak, że mózg zaczyna przyswajać regułę wyszukiwania w świecie pozytywów, nie negatywów.

Opisanie pierwszego pozytywnego doświadczenia z ostatnich 24 godzin pozwala mózgowi przeżyć je od nowa. Ćwiczenia fizyczne uczą mózg, że zachowanie jest istotne. Medytacja pozwala odrzucić kulturowe ADHD, które stworzyliśmy, próbując działać wielozadaniowo, to pozwala mózgowi skupić się na konkretnym działaniu. Wreszcie, dobre uczynki czynione są świadomie. Prosimy ludzi, by zaraz po otworzeniu skrzynki napisali jednego pozytywnego emalia, dziękując komuś z ich listy kontaktów.

Po zastosowaniu tych rad, trenowaniu umysłu jak ciała, widzimy, że można odwrócić formułę na szczęście i sukces. To wywołuje nie tylko fale pozytywności, ale całkowitą rewolucję.

shawn-achorShawn Achor
Psycholog
Shawn Achor jest prezesem spółki Good Think Inc., w której bada i naucza psychologii pozytywnej.

 

Źródło The happy secret to better work.

Dodaj komentarz