Dziś 22 października obchodzimy XV Światowy Dzień Osób Jąkających się

Tegoroczny SDOJ obchodzimy pod hasłem: „A voice and something to say” co dosłownie znaczy – „Mam głos i coś do powiedzenia”. Można również interpretować: „Powiedz to, co chcesz”.

Co roku 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających Się. To dzień uświadamiania o złożonym problemie, jakim jest jąkanie i jego delikatnej specyfice. Szacuje, że ok. 1% dorosłych i 5% dzieci jąka się. Jąkanie to nie tylko objaw zewnętrzny, który polega na niepłynności mowy zauważanej przez osoby mówiące płynnie. Jąkanie to również złożone wnętrze człowieka dotkniętego tą przypadłością i objawy: od wstydu i lęku przed mówieniem, niskiej samooceny i poczucia odrzucenia aż do wycofania z życia społecznego włącznie.

Obchodom towarzyszy powstanie szczecińskiego Klubu J.

Wrocławski Klub J ma swój udział w tworzeniu grupy wsparcia w Szczecinie, po tym jak w serwisie demostenes.biz prezes wrocławskiego Klubu J Marek Dubiński, mający 13-letnie doświadczenie, został poproszony przez Agnieszkę Tomaszewską o wskazówki i dobre rady dla Szczecina.

Kluby J istnieją już w całej Polsce. Stanowią grupy wsparcia dla osób jąkających się i wspomagają ich indywidualną terapię. To miejsce spotkań, w którym w atmosferze wzajemnej akceptacji i we współpracy z logopedą pracujemy nad naszym problemem.

Grupa wspiera i motywuje, daje siłę do pracy nad samoakceptacją, pokonywaniem własnych ograniczeń i lęków. Grupa samopomocy to nie tylko pomoc w terapii, ale również bardzo dobra okazja do spotkań towarzyskich z wieloma ciekawymi osobami, które mają podobne problemy.

Zachęcamy zatem do spotkań w ramach obchodów SDOJ

 1. w Szczecinie dwukrotnie:
  • 25 października (w czwartek) o 18:00 na Prawobrzeżu – w Klubie Delta w Szczecin Dąbiu przy ulicy Racławickiej 10.
  • 26 października (w piątek) o 18:00 na Lewobrzeżu – w Zachodniopomorskim Instytucie Psychoterapii przy ul. Królowej Korony Polskiej 26/1a.

  e-mail klubj.szczecin@gmail.com
  Facebook.com/KlubJSzczecin

 2. we Wrocławiu:
  • 26 października (w piątek) o 18:00 w Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej przy ul. Borowskiej 101

  email pzjwroclaw@o2.pl
  Facebook.com/KlubJWroclaw

O powstaniu Szczecińskiego Klubu J będą dziś mówić w radiu i telewizji

 • TV Kronika Szczecińska o godz. 18:30 i 21:45
 • Polskie Radio Szczecin 92 fm o godz. 20:00

Agnieszka Tomaszewska, lider grupy w Szczecinie
Marek Dubiński, prezes Klubu J we Wrocławiu

Dodaj komentarz