Dziewięć typów jąkał

Humorystyczna lista, którą przygotował Daniele Rossi i kilku jego znajomych. Daniele prowadzi popularny podcast „Stuttering is Cool”, którego głównym tematem jest właśnie jąkanie. Lista pojawiła się przy okazji odcinka #150 dedykowanemu znaczeniu i korzyściom płynącym z umiejętności żartowania z jąkania.

Tekst może krótki, ale miałem małe trudności z oddaniem intencji autorów w tłumaczeniu. Myślę jednak, że tłumaczenie będzie zrozumiałe nawet dla osób, które nie widziały oryginału.

Goniący za lekiem
Próbują wszystkich możliwych technik z danej książki, nazywają je lekarstwem, ale jąkają się tak czy inaczej. Następnie, w kolejnym tygodniu próbują kolejnego „lekarstwa”. Dokładnie przerobili techniki z filmu „Jak zostać królem”, włączając w to znalezienie chętnych do siadania im na brzuchu.

Pewny siebie jąkała
Zawsze stawia ludzi płynnych w kłopotliwej sytuacji poprzez celowe jawne jąkanie. Pewny siebie jąkała wykonuje wszystkie telefony, zamawia bilety i służy pomocą innym w nocnych klubach.

Mistrz uników
Nie ma możliwości dodzwonienia się do nich, ale łatwo skontaktować się z nimi przy pomocy wiadomości tekstowych. Ukrywają się i niemal znają na pamięć cały słownik synonimów. Są w stanie unikać i zastępować „trudne” słowa. Zamawiają jedzenie, którego tak naprawdę nie lubią. Nie proś ich o zamówienie pizzy, bo skończysz z chińszczyzną na stole.

Aktywista
Żyją, aby szerzyć świadomość związaną z jąkaniem i zawsze doszukują się negatywnych konotacji w mediach po to, aby móc zdjąć z anteny każdy program telewizyjny, który wspomina o jąkaniu. Nie dostrzegą także humorystycznego charakteru tej listy.

Uporczywy jąkała
Opowiadają wszystkim jak niesamowite jest jąkanie bez względu na czas i miejsce – nawet w publicznej toalecie – ku zdziwieniu Goniącego za lekiem oraz Mistrza uników. Posiadają także przynajmniej trzy różne strony internetowe związane z jąkaniem i moderują internetowe społeczności jąkających się używając przynajmniej czterech kont na serwisach społecznościowych. Posiadają nadruki na koszulkach z tematem jąkania i umawiają się tylko z logoped(k)ami.

Jakała-zamieniony-w-logopedę
Super bohaterowie jąkającej się społeczności. Uwiązani w pomoc innym jąkającym, poświęcają się ratowaniu świata jednej jąkały w danym czasie. Niestety nikt z tej listy nie lubi z nimi wychodzić, ponieważ nieustannie zalecają innym stosowanie umyślnego jąkania.

Jąkała radar
Dokładnie nasłuchują mowy wszystkich celebrytów oczekując, że będą pierwszymi, którzy odkryją kolejną sławną osobę jąkającą się.

Apatyczny jąkała
Nie obchodzi ich ani własne jąkanie, ani ta lista. Żyją swoim życiem nie zważając na zdumienie wszystkich innych z tej listy. Ninja społeczności jąkających się, byli widziani tylko na jednym spotkaniu grupy wsparcia.

Gniewny jąkała
Obwiniają wszystko za ich jąkanie włączając w to dziurę ozonową. Chętnie przywaliliby Uporczywemu jąkale.

Źródło: Nine types of stutterers

Materiał

Dodaj komentarz