Maj 2006
Spotkanie 188. 9.05.2006
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: MDu, ERo, ACe, ACi, MMe
Na tym spotkaniu Arek zainteresował nas ćwiczeniami Dennisona…
Gimnastyka mózgu, gimnastyka ciała dla lepszej integracji pracy obu półkul mózgu i ich wzajemnej komunikacji:
ruchy naprzemienne czyli świadome chodzenie w miejscu, „Pozycja Cooka” zalecana, gdy podnosi się poziom stresu i trzeba przywrócić koncentrację, „leniwe ósemki” do doskonalenia pisemnej komunikacji połączone z myśleniem o czymś, co trzeba zakomunikować pisemnie, pomocne zwłaszcza na egzaminach i „leniwe ósemki dla oczu” porawiajace koordynację ręka – oko, czy zabawny „Kapturek myśliciela”, który pobudza cały mechanizm słuchu i wspomaga pamięć.
Nie wszystko szło nam od razu łatwo, ale Arek cierpliwie tłumaczył – naprawdę potrafi prowadzić trening z grupą!
Ciekawe, czy ktoś z nas wytrwa, żeby powtarzać te ćwiczenia codziennie przez dłuższy okres? Tylko wtedy można się przekonać, jak działają. Warto spróbować.
Potem zapoznaliśmy się z prezentacją komputerową „Programu komunikacji niewerbalnej w terapii jąkania”, który opracowała E. Roszka – mogliśmy zobaczyć jeszcze raz siebie w scenkach, kiedy wyrażaliśmy tylko gestem różne codzienne sytuacje, przypomnieć sobie, jak udawaliśmy Mikołaja i zorientować się, co jeszcze będziemy robić z naszą postawą, mimiką, głosem. Mogliśmy też porozmawiać i pospierać się o znaczenie tego typu zajęć w pracy nad poprawą komunikacji w ogóle.
Spotkanie 189. 23.05.2006
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: MDu, ERo, ACe, KWi, MMe, JKr
Rozmawialiśmy o możliwościach terapii jąkania w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu (głosu, mowy) i o tym, że „oba Marki” pojadą tam we wrześniu na konsultację do Kajetan i kto wie, może zostaną zakwalifikowani na którąś z form terapii, może nawet metodą Tomatisa!
Wystarczy się zarejestrować na stronie www.ichs.pl i poczekać na odpowiedź.
Zdjęcia ze spotkania:
W międzyczasie można sobie u nas zbadać słuch komputerowym Programem przesiewowych badań słuchu „Słyszę…” (oczywiście niekoniecznie z wykorzystaniem Testu dla przedszkolaków – dla dorosłych jest Test tonalny i Test Słowny). To w ramach Powszechnego Programu Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polsce koordynowanego właśnie przez ten Instytut.
Zapraszamy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.