Październik 2007

Spotkanie 209. 9.10.2007
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: Ela Roszka, Iwona Szeloch, Mariusz Molęda, Marek Dubiński, Marek Mencel, Kasia Wieczerzak, Magda Jaworska, Tomek Szmich, Adam Rabiega, Arek Ceglarski, Agnieszka Stefaniak oraz dwie nowe osoby Valeria, Marta (jest w trakcie terapii u I.Szeloch)

Frekwencja na dzisiejszym spotkaniu zaskoczyła chyba wszystkich. I nie przeszkadzało nam nawet to, że temperatury zarówno na zewnątrz jak i w środku poradni były porównywalne – nie ma to jak gorąca herbata z cytryną 🙂

Poruszyliśmy kilka, jakże ważnych, kwestii – rozmawialiśmy o tym, czym jest dla nas jąkanie, z jakimi reakcjami ze strony otoczenia się spotykamy, razem z p. Iwoną Szeloch i jej pacjentami dyskutowaliśmy o terapii trwałej normalizacji mowy prof. Arutiunian. Kiedy doszliśmy do omawiania planu na Światowy Dzień Jąkających się (22 października) każdy mógł wykazać się drzemiącymi w nas pokładami kreatywności i pomysłowości. Ciekawa jest jedna przedstawiona przez Magdę:
Zastanawiałam się trochę nad 22 października. W moim przypadku b. dużo sie zmieniło, kiedy dowiedziałam sie, że osoby jąkajace sie mają swoje prawa, i że np. to nie jest uprzejmość nauczyciela, że zgodzi sie na egzamin pisemny zamiast ustnego, ale wręcz ma taki obowiązek (na życzenie ucznia) i jest to regulowane rozporządzeniem ministra. Zrozumiałam, że mam prawo się jąkać i nauczyłam się mówić o tym. Teraz o wiele mniej się denerwuję kiedy muszę z kimś porozmawiać. Może jedną z wypowiedzi z okazji 22.X. skierować właśnie do osób jąkających się, które o tym nie wiedzą. Podobno we Wrocławiu jest 6 tysięcy osób jąkających się?

Zdjęcia ze spotkania:W czwartek 11.10.2007 Elzbieta Roszka dostała Nagrodę Dolnośląskiego Kuratora Oswiaty
i odebrała ją na niezwykłej uroczystości w Operze (bardzo pieczołowicie i ładnie odremontowanej. Za pracę z PZJ też. Gratulujemy i popieramy decyzje Kuratora Oświaty, gdyż zasłuzyła na nią swą pracą w Poradni i działalnością społeczną dla Wrocławskiego Oddziału PZJ.

Kolejne spotkanie zaplanowane, liczymy na podobną frekwencję!

Spotkanie 210. 22.10.2007
w Swiatowym Dniu Osob Jakajacych się
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: Ela Roszka, Jola Krukowska, Kamila Piascik, Agnieszka Stefaniak, Magda Jaworska, Adam Rabiega, Dymitr Bondarenko oraz nowy kolega Krzysztof Swist. Marek Dubiński i Marek Mencel byli w tym czasie (22-23.10.2007) na 2 dniowej szczegolowej diagnozie w Miedzynarodowym Centrum Sluchu i Mowy w Kajetanach (zloza relacje na nastepnym spotkaniu)

Na ostatnim spotkaniu mieliśmy na gorąco podyskutować o wynikach wyborów…
Byłam pewna, że emocje z tym związane przyćmią sprawę jąkania nawet w Światowym Dniu Jąkających się. Stało się zupełnie odwrotnie a sprawą Krzyśka. Przyszedł tu pierwszy raz. Obiecał, że napisze o tym spotkaniu szybko na adres naszej strony. Był pod wrażeniem, nie spodziewał się, że spotka tu ludzi, którzy też pracują nad swoim jąkaniem metodą prof. L Ariutunian. Jest na dalszym etapie niż Adam i Agnieszka, mówi już szybciej i całkiem gładko. Chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami. Jest wyjątkowym i ciekawym człowiekiem, znakomitym „trenerem” techniki płynnego mówienia i nie tylko, ale i najbardziej autentyczną reklamą tej metody. Liczymy na to, że jeszcze do nas wpadnie.

Notatke sporzadziła: Elżbieta R.
________________

Na początku Ela Roszka opowiadała nam o terapii jąkania metodą rytmizacji: najpierw dzielenie wyrazów z wystukiwaniem dłonią rytmu każdej sylaby, następnie wystukiwanie rytmu pojedynczych słów. Krzysiek od roku leczy się metodą Lilii Arutiunian w Margoninie. Jest zachwycony efektami tej metody. Krzysiek przeszedł już na następny etap terapii i już nie musi mówić tak wolno. Porównywaliśmy metodę Krzyśka z metodą Agnieszki i Adama: artykulację samogłosek, pracę rąk. Zastanawialiśmy się, po czym uczestnicząca w terapii osoba ma poznać, że jest gotowa do przejścia na wyższy jej poziom. Krzysiek zaprezentował na osobie Dymitra rozluźniający masaż głowy i szyi, który w domu wykonuje mu żona.
Ela Roszka zaprezentowała nam swój zabytkowy echokorektor.
Na zakończenie rozmawialiśmy trochę o wyborach: podzieliliśmy się w pary i każda para wypisać plusy i minusy wyniku wyborów. Prawdę mówiąc rozmowa o polityce nie kleiła się. Była herbata i ciasteczka.

Notatkę uzupełniła: Magda Jaworska

Zdjęcia ze spotkania:

Dodaj komentarz