Styczeń 2006

Spotkanie 180. 10.01.2006
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: MDu, ERo, DBi, MJa, MMe, IMa

Po krótkim relaksie popijając herbatę z cytryną i smakując pyszne ciasto upieczone przez Izę rozmawialiśmy w parach o naszych pragnieniach, planach i zamiarach w tym Nowym Roku.
Nie tylko chodzi o to, żeby mówić mimo potknięć, ale też o to, żeby słuchać uważnie, kiedy mówią inni i zapamiętać, co mówią, żeby potem o tym opowiedzieć!
Osoby jąkające zbyt często wsłuchują się w swoje jąkanie zamiast słuchać, co ma do powiedzenia rozmówca. To ważny i potrzebny trening nie tylko dla jąkających się – wszyscy mamy problemy z uważnym słuchaniem… Ale tym razem się udało! Usłyszeliśmy i zapamiętaliśmy, jakie ważne sprawy chcemy podjąć i zrealizować w Nowym Roku, czego naprawdę pragniemy w sprawach osobistych i zawodowych.

Zdjęcia ze spotkania:

W ramach usprawniania układu oddechowego dmuchaliśmy noworoczne kolorowe balony i rysowaliśmy tam różne rzeczy, pisaliśmy imiona bliskich osób i może łatwiej nam było w tej atmosferze szczerze porozmawiać. Dmuchanie balonów to nie jest prosta zabawa. Kamila nauczyła nas, jak powiesić balon na suficie pocierając go o włosy… Naprawdę niektóre balony poleciały w górę i może jeszcze tam są? Jak nasze tegoroczne marzenia.

P.S. Podziękowanie. Wdzięczna jestem i wzrusza mnie Wasze wyróżnienie i przyznanie mi tytułu najaktywniejszego działacza Wrocławskiego Oddziału PZJ w roku 2005 za, jak napisano w dedykacji ” za kilkuletnią bezinteresowną pracę na rzecz osób jąkających się – członków PZJ”. To nie jest bezinteresowna praca! Mam w tym mój osobisty interes – uczymy się od siebie wielu ważnych rzeczy i możemy spędzać razem dobre chwile. Teraz, dzięki tej ważnej książce, którą mi podarowaliście M.L. Knapp, J.A. Hall „Komunikacja niewerbalna w interakcjach międzyludzkich” może będą to jeszcze lepsze chwile. Wielkie dzięki. Elżbieta Roszka

Spotkanie 181. 24.01.2006
Poradnia Psych.Pedagigiczna nr 9 ul. Borowska 105
Obecni: M.Du, ERo, IMa,JKr, MMe, MJa, TSz oraz mgr Iwona Szeloch

Spotkanie w dniu 24.01.2006 było dla nas szczególnie ciekawe i ważne. Gościliśmy bowiem panią Iwonę Szeląg, która prowadzi we Wrocławiu jako jedyna terapię jąkania metodą prof. Lilii Z. Arutiunian. W miłej atmosferze przy herbacie i słodkościach mogliśmy dowiedzieć się wiele nowego. Na wstępie zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami na temat jąkania, a następnie z metodą prof. Lilii Z. Arutiunian – etapami terapii i jej skutecznością. Mieliśmy także okazję zadać pytania odnośnie tej metody.

Zdjęcia ze spotkania:

Zaproponowaliśmy pani Iwonie także współpracę z naszym oddziałem i możliwe, iż pani Iwona będzie naszym częstszym gościem.

Dodaj komentarz