Turnus rehabilitacyjny

Szanowni Państwo!

Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i  Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego) oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA po raz kolejny mają zaszczyt zaproponować udział w specjalistycznym  Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się nad polskim morzem w Darłówku.

Relacje z ostatnich turnusów, w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie www.frogos.org.pl

Relacje z turnusu w Darłówku (2007):

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

  • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju,
  • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku)
  • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
  • turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu
  • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
  • bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu
  • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej i in.

   

Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Darłówku

Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 01 sierpnia 2010 r. obiadokolacją ok. godz. 2100 (przyjmowanie uczestników od 1500); kończy się 15 sierpnia obiadem, z możliwością zamiany na suchy prowiant.

Dojazd:

Zapewniamy transport (bus):

  1. Z dworca PKP w Sławnie (do Darłowa) dn. 01.08.br. o godz. przyjazdu pociągu ekspresowego „ Szkuner” (o 1930). Preferowany pociąg: Kraków (1014) – Warszawa Centralna (1250) – Gdynia Główna (1753) – Sławno (1957 );
  2. Z dworca PKP w Darłowie dn. 15.08 na godz. odjazdu (1021) pociągu osobowego do Sławna. Preferowane dalsze połączenie: pociąg ekspresowy  „Szkuner” Sławno (1128) – Gdynia Główna (1325) – Warszawa Centralna (1815) – Kraków (2045).
  3. Z dworca PKP w Darłowie dn. 01.08.br. o godz. przyjazdu pociągu osobowego (o 0602). Preferowany pociąg TKL: Lublin (1625 dnia 31.07.br.) – Warszawa Centralna (1905) – Gdynia Główna (0311) – Sławno (0500); następnie pociąg osobowy: Sławno (0542) – Darłowo (0602)
  4. Z dworca PKP w Darłowie dn. 15.08 na godz. odjazdu (1949) pociągu osobowego do Sławna. Preferowane dalsze połączenie: pociąg  TKL  Sławno (2053) – Gdynia Główna (2254) – Kutno (0412);  następnie pociąg TKL:  Kutno (0447) –  Lublin (0907)

Jak co roku bilety PKP kupujemy zbiorowo (by być obok siebie i wówczas są w niższej cenie) – na koszt uczestnika. Okazało się, że można jeszcze zakupić bilety grupowe w obecnym czasie. Zgłoszenia  prosimy odznaczać w Karcie Kwalifikacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca br

Miejsce i Ośrodek:

Darłówko (nadmorska dzielnica Darłowa) – uznana miejscowość turystyczna, położona na środkowym wybrzeżu w odległości 30 km od Koszalina, z  dużym portem rybackim, latarnią morską, mostem zwodzonym oraz czystym morzem i piękną przestrzenną plażą. Duże nasłonecznienie oraz spora wilgotność powietrza, nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu, korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Wielkie obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych gwarantują wysoką czystość powietrza, natomiast korzystne prądy morskie nie dopuszczają do zanieczyszczenia kąpielisk i plaż.

http://www.darlowo.pl/

 

Ośrodek Wczasowy Urszula, ul. Słowiańska 14, 75-156 Darłówko Wsch., tel.: (94) 314 23 31.

Ośrodek Wczasowy Urszula położony jest 50 m. od morza, na terenie częściowo zadrzewionym lasem mieszanym. Posiada pokoje 3 i 4 osobowe w domkach typu bungalow (murowane), ładnie utrzymane (stylowe meble), z pełnym węzłem sanitarnym. Ponadto w wyposażeniu pokoju: TV, czajnik bezprzewodowy, kubki, wiatrochron, koce. Przed każdym domkiem jest estetyczna ława. Stołówka klimatyzowana.

W tym roku domki  przeszły generalny remont łącznie z dobudową dodatkowego piętra (sypialni).

Za kilkanaście dni zamieścimy na stronie: www.frogos.org.pl  Jąkanie – Turnusy rehabilitacyjne – 2010    zdjęcia domków po rozbudowie i remoncie.

Na terenie ośrodka znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi: kort tenisowy, boisko do siatkówki, koszykówki, tenis stołowy, 15 rowerów górskich, grill, dyskoteka, sala telewizyjna, plac zabaw dla dzieci (m. in. zjeżdżalni wodnej, baseniku, trampoliny, huśtawek itd.)

Teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny parking (mieszczący ok. 30 samochodów)

Ośrodek odnowi wpis do Rejestru Ośrodków, uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych, korzystających z dofinansowania PFRON do dnia 15 maja br.

Uczestnicy:

Uczestnicy zostaną podzieleni na różne grupy wiekowe:

  • dzieci do 11 – 12 lat; wymaga się by uczestniczyły w  turnusie razem z opiekunami,
  • starsze dzieci i młodzież – pod opieką wychowawców i ratownika,
  • dorośli.

  aaacccc

Terapia i opieka medyczna:

Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapii mowy, jak również zajęcia indywidualne – w  miarę potrzeb.

Zajęcia prowadzić będą najlepsi specjaliści – logopedzi i  psychologowie, niejednokrotnie związani z ośrodkami akademickimi, w tym między innymi:

 

  • mgr Róża Sobocińska z Torunia. Logopedaspecjalista w zakresie terapii osób jąkających się; emisji i  higieny głosu; wczesnej interwencji logopedycznej oraz pedagog i terapeuta trudności w czytaniu i pisaniu. Posiada II stopień specjalizacji logopedycznej oraz II stopień Alternatywnych sposobów porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych; I stopień Kursu – Terapia – Dotyk dla zdrowia (2009 r.). Wykładowca na Podyplomowym Studium Logopedycznym UMK w Toruniu, WSB- Toruń. Logopeda w  Przychodni Lekarskiej OLK-MED  w Toruniu. Od 1988 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą jąkającą się i  dyslektyczną. W  terapii jąkania stosuje metodę kompleksową, opierającą się na wykorzystaniu m.in. metody Charls’a van Ripera, metody prof. Lilii Arutiunian (posiada Certyfikat – od 1994 roku – uprawniający do prowadzenia terapii jąkania metodą  prof. Arutiunian), Od 1993 r. społecznie pomaga osobom jąkającym w ramach Klubu  J w Toruniu
  • dr Wanda Kostecka z Lublina. Logopeda pedagog. Od ponad dwudziestu pięciu lat zajmuje się terapią osób z zaburzeniami mowy. Odbyła roczny staż w Anglii m.in. University College London – Department of Human Communication Science, The Michel Paulin Centre For Stammering Children i The City Lit-Speech Theraphy Department. Pracownik naukowy Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS. Autorka licznych publikacji z zakresu jąkania: m.in. „Dziecko i jąkanie”, „Zintegrowany program osób jąkających się”, „Giełkot”, „Pomoc logopedyczna dziecku jąkającemu się” i in. Prowadzi terapię osób jąkających się w oparciu o autorskie programy przystosowane do konkretnych objawów zaburzeń płynności mowy u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  • mgr Małgorzata Wiślicka z Lublina. Logopeda, pedagog, polonista, doktorantka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2001 roku rozpoczęła pracę naukową na Wydziale Humanistycznym UMCS. Od 2000 roku zajmuje się grupową i indywidualną terapią osób z zaburzeniami płynności mówienia, zwłaszcza dorosłych. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Jąkających się w Lublinie.
  •  mgr Łukasz Kowalczyk – logopeda, pedagog specjalny. Absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Posiada kilkuletnie doświadczenie z zakresu profilaktyki, diagnozy oraz terapii logopedycznej dzieci i młodzieży. Przez ponad rok hospitował i prowadził zajęcia grupowe z dziećmi jąkającymi się – pod kierunkiem dr Krzysztofa Szamburskiego – na terenie Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „TOP” w Warszawie. Realizował również badania dotyczące ich niepłynności i prędkości mówienia. Posiada dyplom ukończenia kursu doskonalącego nt. „Istota i terapia jąkania”, który odbył w Centrum Metodycznym Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w  Warszawie. Zainteresowania zawodowe: diagnoza i terapia osób jąkających się, logopedia medialna.
  • mgr Katarzyna Urbaniak z Sieradza. Psycholog, logopeda – audiolog. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu M. Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy profilaktycznej z  młodzieżą. Od dwóch lat współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Jąkających się w Lublinie. W latach 2009/2010 odbyła kurs z zakresu podstaw psychoterapii i treningu dynamiki grupowej w  jednym z lubelskich ośrodków terapeutyczno – szkoleniowych: Zainteresowania zawodowe: psychoterapia grupowa, problematyka stresu, rola grup samopomocowych, diagnoza i terapia osób jąkających się.
  • mgr Agnieszka Pałamar z Poznania. Logopeda, pedagog specjalny. W Jeżyckim Centrum Zdrowia Psychicznego diagnozuje oraz prowadzi terapię logopedyczną dla dzieci i dorosłych. Pracuje również jako logopeda w przedszkolu integracyjnym nr 155 „Polanie”, a także nauczyciel wspomagający dla wychowanków z niepełnosprawnością ruchową w tejże placówce. Prowadzi zajęcia grupowe dotyczące profilaktyki logopedycznej w Domku Przedszkolaka „Ślimaczek Montessorii” w Rokietnicy, jak również prywatną praktykę logopedyczną. Posiada doświadczenie w kontaktach z młodzieżą poprzez kilkuletni angaż w Pogotowiu Opiekuńczym w Poznaniu.
  • Anna Kostecka z Lublina. Licencjonowany logopeda i audiolog, studentka psychologii. Prowadzi terapię dzieci z różnymi zaburzeniami mowy między innymi z jąkaniem. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi, także niesłyszącymi jako wolontariusz i osoba wspomagająca  terapię grupową osób z zaburzeniami płynności mowy. Lubi pracę z dziećmi, która daje jej wiele satysfakcji.
  • Joanna Szczepkowska z Torunia. Studentka II roku Europeistyki, specjalizacja – Komunikacja Społeczna i Technologie Informacyjne w Wyższej Szkole Bankowej. Działa w Samorządzie Studenckim jako skarbnik. Delegat do Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz MONSSUN-u (Międzyuczelnianego Ogólnopolskiego Niezależnego Stowarzyszenia Studentów Uczelni Niepaństwowych); w ostatnim jest członkiem Komisji Promocyjno – Marketingowej. Należy do Rotaractu, który jest przy Rotary Toruń. Działa tam społecznie angażując się w pracy charytatywnej. Pomaga dzieciom i młodzieży z Domów Dziecka.

  aaaaaaaaaa

Ośrodek dysponuje salami na zajęcia terapeutyczne, jak również sprzętem: TV, video, DVD, audio i CD.

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną (w  przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność).

Wyżywienie:

Trzy posiłki dziennie oraz podwieczorek.

Wypoczynek, rekreacja:

Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Darłówek posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.

Planujemy między innymi (wliczone w koszty):

  1. Rejs statkiem po morzu,
  2. Pobyt w Aquaparku, największym na Pomorzu (woda morska, liczne zjeżdżalnie itd.); http://www.darlowko.net/park%20wodny.html
  3. Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich, XVI – wiecznego Kościoła Mariackiego i in.; http://www.muzeumdarlowo.pl/
  4. Zwiedzanie latarni morskiej,
  5. Częste pobyty na plaży,
  6. Spacer czerwonym szlakiem turystycznym, tzw. nadmorskim,
  7. Wieczorek zapoznawczy oraz na zakończenie turnusu,
  8. Liczne gry, zawody sportowe z nagrodami, zabawy, dyskoteki oraz ognisko/grillowanie.

Dzieci i młodzież będą znajdowali się pod stałą opieką profesjonalnych wychowawców.

Kwalifikacja uczestnika i informacje w sprawie Turnusu:

Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego).

Zgłoszenie uczestnika na turnus odbywa się poprzez wysłanie (pocztą lub faxem) wypełnionych:

  • KARTY ZGŁOSZENIOWEJ NA INTEGRACYJNY TURNUS REHABILITACYJNY (w miarę możliwości dodatkowo również drogą elektroniczna),
  • ANKIETY DLA UCZESTNIKA TURNUSU,
  • KARTY KWALIFIKACYJNEJ UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (tzw. Karty Kolonijnej) – dotyczy tylko młodzieży pod opieka wychowawców.

Prosimy o kontakt, najlepiej e-mailowy, celem pobrania potrzebnych dokumentów,

Zgłoszenia (czytelnymi DRUKOWANYMI literami) należy dokonać do dnia 30  czerwca br. na adres: Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS, 30-149 Kraków, ul. Balicka 56.

Biuro jest czynne: (poniedziałek – czwartek) w godz.: 1000-1700; (piątek) w godz.:1000-1400

tel/fax: (12) 637 58 00 w.112; (691) 60 25 48  Ewelina Jarosz;

e-mail: arka-krakow3@frogos.org.pl

Tel. dodatkowy: (793) 00 11 60 (prosić Bogusława Pietrusa).

Ze względu na ograniczona ilość miejsc i atrakcyjną ofertę proszę o w miarę szybki kontakt (telefoniczny lub e-mailowy). Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Odpłatność uczestników:

Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26

Zdzisław Gładosz tel. (0  605) 44 02 94; e-mail: zewazewa@vp.pl

 

1540 zł – dotyczy osób nie korzystających z dofinansowania z PFRON.

1580 zł – dotyczy osób korzystających z dofinansowania z PFRON. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.

Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi: 1250 zł. W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z organizatorami.

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001, w  nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2010 r.

 

Inne:

  1. O dofinansowanie turnusu – oprócz PFRON – można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie,
  2.  Proszę zabrać ze sobą aktualne książeczki zdrowia, legitymacje szkolne/studenckie, karimatę oraz wygodny strój treningowy.
  3. Wszyscy są ubezpieczeni od NW, w czasie pobytu na turnusie.
  4. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON koniecznie zabrali ze sobą „INFORMACJĘ O STANIE ZDROWIA” – ważna jest 3 miesiące od daty jej sporządzenia. Prosimy, by informacje w niej zawarte były pełne oraz by w diagnozie było wpisane „jąkanie” lub „zacinanie mowy”, gdyż będą bardzo istotne dla lekarza na turnusie.
  5. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON (do 26 roku życia) koniecznie zrobili duplikat „WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (może być kopia, potwierdzona z oryginałem przez lekarza lub PCPR). Prosimy, by lekarz w miejscu „Zalecenia” wpisał: miejsce i termin turnusu rehabilitacyjnego. Będzie to konieczny dokument dla skorzystania z ulgowego przejazdu na turnus rehabilitacyjny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Informacje o powyższym Projekcie Terapeutycznym są zamieszczone na stronach:

  1. Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS:
    http://www.frogos.org.pl    Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2010
  2. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: http://www.lfoon.lublin.pl/~ostoja

 

Zdzisław Gładosz (OSTOJA)                      Bogusław Pietrus (ARKA)

Załączniki:

  1. Karta Zgłoszeniowa na Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny,
  2. Ankieta dla uczestnika turnusu,
  3. Karta (tzw. kolonijna) kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku (tylko dla dzieci i młodzieży pod opieką wychowawców).

PRZEKAŻ INFORMACJE INNYM ZAINTERESOWANYM!!!

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w roku 2010

 

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych zostały określone w  rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 ze zm.).

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Ośrodku Pomocy Społecznej):

  • „WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW PFRON DO UCZESTNICTWA W TURNUSIE REHABILITACYNYM”. W miejscu: „Planowany termin uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” wpisujemy: 01 – 15 sierpień 2010 roku.
  • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (konieczne jest posiadanie przy sobie oryginału – do wglądu – orzeczenia o niepełnosprawności),
  • WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (możliwe jest dofinansowanie opiekuna; wówczas we wniosku niezbędne jest uzasadnienie lekarza o konieczności pobytu opiekuna np. ze względu na zaburzenie komunikacji ograniczającą samodzielną egzystencję i  pełnienie ról społecznych)
  • oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu oraz liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wnioski pobieramy w PCPR lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty ich złożenia.

Na korzyść wnioskodawcy uwzględnia się fakt niekorzystania z dofinansowania do turnusu w roku ubiegłym, lecz nie eliminuje to z możliwości uzyskania dofinansowania w tym roku.

Osoba niepełnosprawna może korzystać z dofinansowania PFRON – na turnus rehabilitacyjny – jeden raz w roku kalendarzowym.

W przypadku przyznania dofinansowania osoba zainteresowana dokonuje – w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji (nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) – wyboru turnusu rehabilitacyjnego, zgodnie z wnioskiem/zaleceniem lekarza, przez wypełnienie „Oświadczenia wnioskodawcy o wyborze turnusu” i przekazanie go do PCPR.

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OR/06/0013/07, ważny do dn. 07. 05. 2010 r.

OW „URSZULA” jest na końcowym etapie uzyskania wpisu do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za kilkanaście dni prześlemy nr decyzji o wpisie do Rejestru.

 

Pamiętaj o: „INFORMACJI O STANIE ZDROWIA” (dokument ten należy koniecznie zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny).

Uwagi:

  1. Wysokość dofinansowania waha się od 18% do 35% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w  gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (w I kwartale 2010 r. wynosiło 3.339,91 zł), czyli  waha się od ok. 601 zł do ok. 1169 zł.
  2. Jest ona zależna od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy.
  3. Powiaty mają pewną swobodę w ustalaniu wysokości dofinansowania. W przypadku niedoborów środków starosta może obniżyć wysokość dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwoty wynikającej z przysługującego dofinansowania.
  4. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna(Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002r. – Dz. U. z  2002r., nr 8, poz. 72-74).

Uprawnienia ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 roku życia oraz studentom do ukończenia 26 roku życia.

Dodaj komentarz