Kwiecień 2006
Spotkanie 186. 11.04.2006
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: MDu, ERo, AGu, MMe, MiUz, MaUz, ACe
Przedświąteczne spotkania zawsze skłaniają nas do refleksji i rozmów o rodzinie, tradycji, wielkanocnych obyczajach. Tym razem też tak było. Zamiast pisanek – czekoladowe jajeczka, słodki symbol nowego życia, wiosennych nadziei.
W parach rozpytywaliśmy siebie przez pięć minut o plany świąteczne, a potem siedząc do siebie tyłem trzeba było dokładnie opisać, jak jest ubrany rozmówca – to test na to, czy zwracamy uwagę na strój!!! Zwracamy, i to bardzo! Okazuje się, że mimochodem jednak dostrzegamy szczegóły ubioru i dość dokładnie je potrafimy odtworzyć. To jednak ważne w komunikacji, jak wyglądamy, nie tylko, jak mówimy. Lepiej i pewniej się czujemy, gdy jesteśmy dobrze ubrani.
Okazało się znowu też, że potrafimy uważnie słuchać i opowiedzieć dokładnie o tym, co mówią nasi rozmówcy. A nasze plany święteczne, to plany rodzinne. Dobre życzenia składaliśmy sobie na kartkach wielkanocnych, które przyniósł Marek.
Spotkanie 187. 25.04.2006
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: MDu, ERo, JKr, MMe, MMo, ACe
Wiele informacji mieliśmy sobie do przekazania. Marek informował o wakacyjnym turnusie rehabilitacyjnym, cytował fragmenty listu od Szymka – refleksje po niedawno przebytej przez niego kolejnej formy terapii jąkania. Arek zaprezentował nam Metodę Tomatisa (stymulacja audio – psycho – lingwistyczna) czytając swoim ciepłym głosem artkuł poświęcony tej metodzie. Dla Arka był to także trening normalizacji mówienia z wykorzystaniem ruchów ręki (jest po terapii metodą prof. Arutiunian), a dla nas nowa wiedza o nowej metodzie!
To metoda usprawniania czynnego słuchania odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki. Pierwszą sesję usprawniania „słuchania” mieliśmy dzięki Arkowi – także z możliwością słuchania nastrojowej muzyki z filmu „Noce i dni”…
Więcej o tej metodzie można dowiedzieć się na stronie http://www.ichs.pl/2752.dhtml
Na zakończenie, jak prawie już zawsze, Ela przygotowała krótki trening komunikacji niewerbalnej – interpretacja sytuacji i analiza zachowań osób przedstawionych na ilustracji:
a potem konfrontacja z interpretacją samego autora książki „Mowa ciała” Allana Pease’a (zaprezentowaną przez Marka Mencla oczywiście z wykorzystaniem rytmizacji mówienia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.