Letni turnus terapeutyczny dla osób jąkających się

Kochani,
Mamy przyjemność Was zaprosić na letni tunrus terapeutyczny – dla osob jąkających się – do polskich Tatr!
W dalszej części znajduje się prośba o przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Fundacji FROGOS (nr w KRS: 0000205861).
Zachęcam również do poznania jednego z największych dzieł kultury chińskiej…
Serdecznie pozdrawiam!
Bogusław Pietrus
Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego
i Funkcjonowania Społecznego ARKA
Fundacji FROGOS
tel. (12) 647 72 69
(793) 00 11 60
Szanowni Państwo!
Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i  Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego) oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w specjalistycznym  Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się w Tatrach (Murzasichle).
Informacje o aktualnym i relacje z ostatnich turnusów, w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie www.frogos.org.pl
Relacje z turnusu w Murzasichle (2009):
http://picasaweb.google.com/JacekPrzybyszewski69/Murzasichle?authkey=Gv1sRgCOHQ4Nm4oeL3xAE&feat=email#
http://picasaweb.google.com/BoguslawPietrus/AniaNowakowskaMurzasichle2009?authkey=Gv1sRgCPChlrCaxMWtfQ#
http://picasaweb.google.com/BoguslawPietrus/BogusAwPietrusMurzasichle2009?authkey=Gv1sRgCLq4lp6cyay7bA#
http://picasaweb.google.com/BoguslawPietrus/JarekMrozowskiMurzasichle2009?authkey=Gv1sRgCISU8oy2y_GB5QE#

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

 • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju,
 • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku)
 • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
 • turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu
 • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
 • bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu
 • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej i in.
Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Murzasichle – najważniejsze informacje
Zainteresowanych prosimy o podjęcie następujących pilnych działań:
 • q osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny już złożyć wnioski o dofinansowanie turnusu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR lub MOPS); Później środki skończą się…
  Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0014/10, ważny do dn. 18. 06. 2013 r.
  Domy Wczasowe „HALNY”, 34-531 Murzasichle, ul. Sądelska 59 i 59B posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OD/12/0027/09, ważny do dnia 25.06.2012 r.

 • o dofinansowanie turnusu można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie

  Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 30 lipca br. obiadokolacją ok. godz. 1830 (przyjmowanie uczestników od 1500); kończy się 13 sierpnia br. obiadem, z możliwością zamiany na suchy prowiant.
Terapia:
Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapii mowy, jak również zajęcia indywidualne – w miarę potrzeb.
Informacje o terapeutach prowadzących zajęcia zostaną przekazane w najbliższym możliwym czasie.
Wyżywienie:
Trzy posiłki dziennie oraz podwieczorek.
Wypoczynek, rekreacja:
Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Murzasichle i sąsiednie Zakopane posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.
Przedstawiamy następujące propozycje z prośbą, by uczestnicy Turnusu określili miejsca, które najchętniej chcieliby zobaczyć (w ramach kosztów pobytu na turnusie):
1. Wycieczka na Krupówki, pobyt na nowoczesnym Kąpielisku (z wodami geotermalnymi) obok Hotelu Mercure Kasprowy Zakopane
http://www.szymoszkowa.pl/pl/kapielisko.html
2. Dolina Chochołowska: wyjście na Grzesia (ew. do Rakonia)
http://mojetatry.pl/Zwiedzamy/Dolina-Chocholowska
3. Wyjazd na Kasprowy Wierch kolejką linową i późniejsze zejście szlakiem
http://www.kasprowywierch.biz/szlaki.html
4. Pobyt na basenie w sąsiedniej Willi Modrzewiowy Dwór: http://www.modrzewiowydwor.pl/?strona,menu,pol,glowna,1385,0,1383,ant.html
5. Wycieczka na Wiktorówki (kościół), Rusinową Polanę (piękne widoki, bacówki, owce); dla bardziej wytrwałych dalej na Gęsią Szyję
http://tytan.pl/wiktorowki/index.html
6. Wycieczka do Doliny Kościeliskiej, w tym zwiedzanie Sanktuarium na Krzeptówkach (konsekrowanego przez Jana Pawła II), Jaskini Mroźnej oraz pobyt w schronisku Ornak
http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/koscieliska.htm
7. Zwiedzanie Małego Cichego (Karczma Regionalna, wyciąg i in.) http://www.maleciche.com/
http://www.tatrzanskibor.pl/

Dla chętnych planujemy naukę tańca towarzyskiego w stopniu podstawowym, a dla dorosłych uczestników dodatkowo prezentację umiejętności samoobrony.

Informacje w sprawie Turnusu:
Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego).
30-149 Kraków, ul. Balicka 56.
tel: (12) 375 14 45;
e-mail: arka-krakow@frogos.org.pl
Tel. dodatkowy: (793) 00 11 60 (prosić Bogusława Pietrusa).

Odpłatność uczestników:
Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26
Zdzisław Gładosz tel. 605 440 294 ; e-mail: ostojalublin@onet.pl, facebook: Ostoja Lublin
http://www.ostoja24.fora.pl/

1490 zł (1350 zł w starszym budynku; łazienki na korytarzu) – dotyczy osób nie korzystających z dofinansowania z PFRON.
1530 zł (1390 zł w starszym budynku; łazienki na korytarzu) – dotyczy osób korzystających z dofinansowania z PFRON. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.
Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi: 1250 zł (1110 zł w starszym budynku; łazienki na korytarzu). W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z organizatorami.
Inne:
Bardziej szczegółowe informacje zostaną przekazane niebawem.
Ośrodek:
Domy Wczasowe „HALNY”, 34-531 Murzasichle k. Zakopanego, ul. Sądelska 59 i 59B, tel. (0-18) 201 63 13
http://www.dwhalny.pl/
DW „HALNY” znajduje się w Murzasichle, kilka kilometrów od Zakopanego. Zlokalizowane są w ścisłym centrum Murzasichle. W odległości ok. 100 – 200 m znajduje się m. in.: przystanek autobusowy, kościół, sklep, poczta, bankomat, punkt apteczny, karczma, pizzeria włoska, straż pożarna itd. Równocześnie jest nieco oddalony od głównej drogi i blisko lasu, przez który można dojść do Małego Cichego.
Pierwszy budynek jest nowym (grudzień 2008 r.), przestronnym, ekskluzywnym obiektem. Posiada 60 miejsc noclegowych, przede wszystkim w pokojach 2 osobowych; zdarzają się 3 i 4 – osobowe. Pokoje są przestronne, starannie wykończone, wyposażone w łazienkę z natryskiem, ubikację i umywalkę, tapczany, stół, krzesła, szafę i szafki, wieszak zewnętrzny, telewizor, radio, lampkę przenośną, czajnik. Prawie wszystkie pokoje mają balkony z widokiem na Tatry. Na każdym balkonie – pod sufitem – zamontowana jest stylowa lampka dla stworzenia dobrego nastroju wieczorową pora, gdy siedzimy zachwycając się widokami. Korytarze przestronne, wykończone stylowo i starannie, kuchnia nowoczesna – wyposażona w najnowsze urządzenia do przygotowywania posiłków, stołówka duża, nowe meble.
Wyżywienie częściowo oparte na produktach pochodzących z własnego gospodarstwa.
Właściciele dokładają starań, by serwowane posiłki były wolne od żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). http://www.izba-ochrona.pl/

Drugi budynek (starszy, częściowo drewniany) jest na tej samej posesji. Posiada pokoje 2 – 5 osobowe z węzłami sanitarnymi na korytarzach. Wykonany jest w regionalnym stylu góralskim.
http://www.tomnet.com.pl/sadelska59/

W Domu Wczasowym i na zewnątrz znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi: przestronna sala do codziennych, wieczorowych spotkań, boisko do piłki nożnej, piłki siatkowej i do kosza (trawiaste), miejsce na ognisko i grilla i in.
Teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny parking.
W sąsiedztwie znajduje się Willa Modrzewiowy Dwór, gdzie jest możliwość korzystania z krytego basenu, sauny i ścianki wspinaczkowej w przystępnej cenie.
______________________________________________________

1% na Fundacje FROGOS

Fundacja Rozwoju Gospodarczo-Społecznego FROGOS jest dynamiczną Organizacją Pożytku Publicznego (patrz: www.opp.ms.gov.pl) o szerokim spektrum zadań statutowych. Specjalizuje się między innymi w:

 • Podtrzymywaniu tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej (patrz strona http://www.frogos.org.pl Dział Kultura i historia – Menu Historia)
 • Wspieraniu i promocji przedsiębiorczości, a zwłaszcza w dziedzinie małego i średniego biznesu (patrz strona http://www.frogos.org.pl Dział Gospodarka – Menu Gospodarka),
 • Rozwijaniu krajoznawstwa oraz aktywnego wypoczynku (patrz strona http://www.frogos.org.pl Dział Kultura i historia – Menu Kultura i Rekreacja),
 • Organizowaniu pomocy dla osób jąkających się, w tym turnusów terapeutycznych (patrz strona http://www.frogos.org.pl Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie ).

Będę bardzo wdzięczny za przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji FROGOS.
Serdecznie proszę również o zachęcenie swoich najbliższych, współpracowników oraz sąsiadów do wykonania tego dobrego gestu!

W ostatnich latach obowiązują uproszczone przepisy dotyczące przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego.
W ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisz nazwę i numer pod jakim Fundacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Fundacja Rozwoju Gospodarczo – Społecznego FROGOS ma w KRS nr: 0000205861.
1% podatku mogą przekazać:

 • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
 • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
______________________________________________
Pod podanym poniżej linkiem znajdziesz obraz chiński, traktowany tam jako skarb narodowy. Przed muzeum w Szanghaju, gdzie jest on przechowywany, tworzą się wielogodzinne kolejki.
Obraz został namalowany przypuszczalnie w okresie 1085-1145, w czasie północnej dynastii Song. Był później przemalowany w czasie dynastii Qing.
Obraz ma długość 5m 28 cm i wysokość 24,8 cm.
Obraz, zgodnie z chińskim zwyczajem, ogląda się od prawej do lewej. Jeśli kursor myszy umieszczony jest w środku, obraz nie przesuwa się. Przemieszczenie kursora powoduje, że obraz zaczyna przesuwać się, tym szybciej, im dalej od środka znajduje się kursor.

W trakcie przesuwania napotkasz ramki. Kliknięcie wewnątrz zainicjuje wyświetlenie krótkiej animacji. Gdy filmik skończy się, zamknij okno krzyżykiem w prawym, górnym rogu i dalej oglądaj obraz.
Nie zapomnij obejrzeć wszystkich filmów.
A teraz kliknij na ten link. Trochę cierpliwości, aż załaduje się, a obejrzysz coś bajecznego.
http://www.npm.gov.tw/exh96/orientation/flash_4/index.html

Dodaj komentarz