Maj 2009
Spotkanie 237. 5.05.2009
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: Marek Dubiński, Julita Potocka, Dymitr Bondarenko, Monika Dengler, Michał Pieniądz, Piotr Rudowicz oraz nowa osoba – Ada ze Świnoujścia, studentka podyplomowej logopedii
Pierwszą część spotkania zajęła nam tak zwana „rundka” – każdy uczestnik opowiada o swoich pozytywnych i negatywnych wydarzeniach, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu.
Druga część spotkania została poświęcona tematyce związanej ze stresem. Julita (psycholog Julita Potocka) opowiedziała nam o możliwościach radzenia sobie ze stresem. W szczególności zajęliśmy się problematyką związaną z umiejętnością planowania osobistego. Przeprowadziliśmy test „dialog wewnętrzny” który pozwala określić pozom stresu.
Następnie Julita przedstawiła nam następujące techniki:
– analiza sytuacji powodującej stres (Co się stało? Kiedy, gdzie, kto, co, dlaczego? Jak zareagowałeś? Co sobie powiedziałeś? Jak czułeś się potem?)
– przeprowadzenie wewnętrznego dialogu (Nieprzyjemna sytuacja, w której często się znajduje polega na… Zazwyczaj mówię sobie wtedy albo potem… W przyszłości będę sobie mówił…)
– konsekwentne uwalnianie się od bieżących problemów – za pomocą tak zwanego arkusza roboczego, w którym opisujemy problemy, myśli, pozytywne wydarzenia, dzieląc je na dwie grupy: zakończone i nie zakończone. O zakończonych próbujemy zapomnieć, a dla nie zakończonych robimy plan zakończenia (zamknięcia) danej sprawy.
Notatkę sporządził: Dymitr Bondarenko
Spotkanie 238. 12.05.2009
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: Marek Dubinski, Julita Potocka, Agnieszka Ciołek, Monika Dengler, Dymitr Bondarenko, Piotr Rudowicz, Tomasz Szmich, Mariusz Molęda
Na spotkaniu omawialiśmy kolejne możliwości radzenia sobie ze stresem:
– technika STOP
– kontrola oddechu i umysłu za pomocą hasła „spokojnie”
– umartwianie się i konstruktywne podejście do problemu
– określenie problemu (jak, z kim, gdzie, kto, ile…?) sprawdzenie czy jest alternatywne rozwiązanie następnie określić mały zadowalający cel.
Notatkę sporządził: Dymitr Bondarenko
Spotkanie 239. 20.05.2009
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: Marek Dubiński, Julita Potocka, Monika Dengler, Piotr Rudowicz, Marek Mencel, Tomasz Szmich oraz Jarosław Ginał, nasz kolega sprzed wielu lat
Każdy z uczestników spotkania powiedział o pozytywnych, jak i negatywnych wydarzeniach, które przeżył w minionym tygodniu. Jarek powiedział troche wiecej o sobie, bo nie było Go u nas kilka lat 😉 Następnie rozmawialiśmy o naszym jąkaniu w czasach szkolnych (podstawowka, szkoła średnia, studia), ale nic wiecej nie napiszę, bo nauczyciele oraz szkolni koledzy i koleżanki różnie reagowali na nasze jąkanie.
W przyszłości chcemy podjąć temat stosunku rodziców do naszego jąkania
Notatkę sporządził: Marek Dubiński
Spotkanie 240. 26.05.2009
Poradnia Psych.Pedagigiczna ul. Borowska 105
Obecni: Marek Dubiński, Agnieszka Ciołek, Monika Dengler, Kasia Wieczerzak, Sebastian Drozdowski, Marek Mencel, Michał Pieniądz, Tomasz Szmich, Piotr Rudowicz oraz Bożena Kaczmarzyk, wychowawca z Monaru
– Zrobiliśmy tradycyjnie rundkę, czyli po kolei każdy z uczestników spotkania powiedział o swoim minionym tygodniu.
– Zostaliśmy zaproszeni do OLU „Monar” Al. Jarzębinowa 14/16 na przedstawienie pt. „Serenada” wg Sławomira Mrożka.
– Po spotkaniu w grupce 5 osobowej: Agnieszka, Monika, Piotr, Marek M. i Marek D. udaliśmy się na integracyjne spotkanko przy napoju chłodzącym do pabu obok Szermierza.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.