Styczeń 2005

Spotkanie 160. 4.01.2005
Spotkanie w DSWE, ul. Wagonowa
Obecni: MDu, MMe, Michał Baran

Wypełnianie ankiet nt. własnego jąkania. Ankiety zostaną wykorzystane przez Annę Terentowicz, studentkę psychologii z KUL-u, która pisze prace magisterską na temat jąkania dzieci i młodzieży w wieku od 13-24 lat (jesteśmy ciekawi wyników badania).

Spotkanie 161. 11.01.2005
Spotkanie w PPP na ul. Borowskiej
Obecni: MDu, ERo, JKr, KWi, KPi, MiUz, DKa
Ciąg dalszy spotkania z 24 listopada 2004 – realizacja programu „Pomóc samemu sobie”.

* każdy z nas może pomóc sobie i pomóc innym. Spróbujemy na spotkaniach bywać trenerami dla siebie. Trenerami właśnie, nie terapeutami. Płynne mówienie wymaga treningu, każdy może być trenerem dla siebie i dla innych. Każdy może więc przygotować i poprowadzić krótkie zajęcia ze wszystkimi.
* mówiliśmy o swoich dotychczasowych terapiach jąkania (szczególnie nowe koleżanki – Kasia W. i Kamila P.).

Na koniec starczyło nam jeszcze czasu na krótkie wprowadzenie do użycia naturalnej gestykulacji w poprawie mówienia (na początek wskazywanie i omawianie przedmiotów z otoczenia – wyzwalające spontaniczną gestykulację).
Aktualne pozostaje pytanie: czy naprawdę zechcemy trenować sami; trenować – to znaczy powtarzać systematycznie i z mozołem ćwiczenia, a nie czekać na cud, że coś stanie się samo.
Logopeda Elżbieta Roszka zaproponowała, abyśmy się spotykali u niej w Poradni na ul. Borowskiej dwa razy w miesiącu (propozycja przyjęta z wielkim zadowoleniem)

Dodaj komentarz