Spotkanie 297. 30.11.2012
Specjalistyczna Poradnia Terapeutyczna, ul. Borowska 101.
Obecni: Dymitr Bondarenko, Marek Mencel, Radek Lewandowski, Monika Jokiel, Waldemar Czajkowski oraz nowa osoba Dominika Fikus.
Wypełniliśmy ankiety sporządzone przez rodziców jąkających się dzieci, które niespodziewanie przywiozła na nasze spotkanie logopeda Pani Elżbieta Kubiak.
Przedstawiliśmy się po kolei ze względu na nową osobę – Dominikę.
Spotkanie poprowadził Radek, który przedstawił koncepcję trzech korekt bloków (jąkania):
- Zaniechanie – kiedy„złapiemy” blok na konkretnym słowie musimy wyjąkać je do końca, a następnie zatrzymujemy się i analizujemy popełnione przez nas błędy, co trwa kilka sekund. Potem powtarzamy to słowo, ale tym razem staramy się nie popełnić błędów, które zidentyfikowaliśmy.
- „Wyciągnięcia” – „złapanie” (zauważenie) zająknięcia w momencie jąkania i „wyciągnięcie” początkowego dźwięku, na którym pojawił się blok, aż do chwili ustania napięcia.
- Zbiory przygotowawcze – przewidywanie wystąpienia zająknięć i stosowanie korekt bloków jeszcze zanim się pojawią.
Wspólnie ustaliliśmy, że mało prawdopodobne jest efektywne stosowanie korekt bloków bez wcześniejszego przygotowania. Takie przygotowanie obejmuje zmianę sposobu, w jaki postrzegamy jąkanie, oswojenie się z blokami, np. poprzez używanie umyślnego jąkania, i wiele, wiele innych czynności.
Na bieżąco dyskutowaliśmy na temat ww. kroków.
Dokładniejszy opis korekt bloków można znaleźć na stronach:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.